Je mi smutno, když čtu v jiných podpůrných skupinách, diskuzích, jak omezit noční kojení, aby děťátko spalo celou noc, jak to udělat, abychom naše děti nerozmazlili. Je to důsledek dědictví minulých generací, které své děti nekojily, anebo kojily velmi krátce, používaly se separační pomůcky, děti už ve 4 měsících navštěvovaly jesle, školky, prázdniny trávily např. v ozdravných ústavech, táborech. V té době platilo hodné dítě = dítě, které spí celou noc a samo.

Proč nás tedy dítě v noci budí? Protože chce týrat svou matku? Nebo chce, aby byla nevyspaná a unavená? Je schopno tak malé dítě své matce ubližovat?

NE! Dítě svou matku miluje, jedině s ní se cítí v bezpečí. V době děložní s ní mělo ten nejtěsnější kontakt, vzbudila-li se matka, vzbudilo se dítě, pilo plodovou vodu kdykoliv potřebovalo, slyšelo její tlukot srdce, její tlumený hlas, cítilo se s ní v bezpečí.

Jak mu chcete vysvětlit, že po narození to bude úplně opačně? Že má přijít o své důležité podmínky, mezi něž patří i potřeba lásky a kontaktu. Nevysvětlíte mu to, ale můžete ho začít trápit tím, že ho budete zvykat na tyto pro něj nepochopitelné podmínky, na které vůbec není připraveno. Naučíte ho spát samotně, ignorujete  jeho zoufalý pláč, budete používat separační pomůcky, dáte mu dudlík, ať si saje a uklidňuje se samo, nebudete mu poskytovat svou náruč, abyste jej nerozmazlili… pláč dítěte bude obsahovat naději a touhu, že přivolá svou matku, která jej vezme do náruče a ono opět uslyší její hlas, tlukot jejího srdce, její dotek, vůni a bude moct spokojeně usnout. Potřebuje své kontinuum. Usnete, když se necítíte v bezpečí? Budou tedy nastoleny vaše pravidla, váš režim. Ovšem přijde doba, kdy se vám vše vrátí jako bumerang . Důsledky separace a nedostatku mateřské lásky jsou hluboké a dlouhodobé. V podobě separační úzkosti, bití druhých dětí, agrese, záchvaty vzteku, v dospělosti bude ono dítě používat stejný model vaši výchovy u svých dětí, protože jej bere jako normu a vše se opět opakuje.

Naše děti se narodí tak čisté, milují nás, nic jiného neumí, zbytek mu vtiskneme my sami.

My rodiče máme možnost volby. Narozené dítě ne.

O Anna Kohutová

Jmenuji se Anna Kohutová, jsem vdaná a mám tři děti. Vystudovala jsem střední zdravotnickou školu v Olomouci - obor porodní asistentka. Dále jsem absolvovala pomaturitní specializační studium v oboru porodní asistentka( IDVPZ-Brno). Každoročně se v rámci dalšího vzdělávání účastním různých odborných konferencí a seminářů. Přednáším na základních školách o dospívání a plánovaném rodičovství.